Řidiči, pozor, děti jdou opět do školy!
Děti to asi příliš netěší, ale je to prostě tak – doba prázdninového lenošení končí a zítra se musí do školy. Jenže už cesta do školy nemusí být zrovna jednoduchá, zvlášť pokud dítě bylo prakticky celé prázdniny mimo město, protože se může lehce zapomenout a při přecházení silnice zmatkovat. Měli by s tím počítat jak rodiče, tak především řidiči.
Podle dlouhodobých statistik zemře prakticky každý měsíc jeden dětský chodec. Od roku 2000 takto vyhaslo už 135 dětských životů a ve většině případů úplně zbytečně. Stačilo by, kdyby děti věděly, jak se na silnici chovat bezpečně. Jenže na dětské vnímání je silniční provoz častokrát hodně složitý. „Dítě přemýšlí jinak než dospělý. Jedná více emotivně a neuvědomí si riziko, kterému hrozí – může vběhnout do silnice bez rozhlédnutí přímo před přijíždějící vozidlo, nevnímá překážku, která tam je, a neuvědomí si, že za ní už může být provoz,“ přibližuje hlavní problémy dětí v provozu Jan Melša z policejního prezídia.
Je tedy na dospělých, aby děti naučili rozpoznat nebezpečí na silnicích. Mnohé to skutečně vědí, jenže po prázdninové volnosti na to bohužel mnohé zapomínají. Proto je vhodné ještě před začátkem školního roku opět projít trasu do školy a připomenout si základní pravidla, zvlášť pokud dítě musí přejít přes silnici. „V každém případě přecházet přes přechody k tomu určené, ale nevstupovat na ně před rychle se blížícími auty, protože ta by na tak krátké vzdálenosti nemusela zastavit,“ upozorňuje ambasador nadace BESIP Karel Loprais.
Obzvlášť pro prvňáčky je důležité vybrat co nejbezpečnější cestu do školy. „Nemusí být nejkratší, ale hlavně bezpečná – například aby se vyvarovali přechodů, ze kterých je zhoršený výhled například kvůli postaveným kontejnerům. Měli by ji s nimi několikrát projít rodiče, než tam půjdou sami.“
Rizikovou skupinou jsou ale také starší děti, zvláště pokud jdou do školy ve skupince. V té chvíli je totiž auta na silnici příliš nezajímají. „Skupina dětí je soustředěna na něco jiného než na svoji cestu, ať už vede kamkoliv. Další nebezpečí hrozí dětem, které nosí na uších sluchátka, protože nejsou schopny reagovat na hluk přijíždějících vozidel nebo na troubení.“
Na bezpečnost dětí na začátku září budou před školami dohlížet policisté a budou tam s nimi i koordinátoři nadace BESIP, kteří budou především připomínat zásady bezpečného chování v silničním provozu. „Děti budou upozorňovány na to, že na přechodu pro chodce neplatí absolutní přednost chodců a že se musejí pořádně rozhlížet. Měly by po rodičích vyžadovat, aby je připoutali do dětské autosedačky i při krátké jízdě. Rodiče budou zase nabádáni, aby před přechody zpomalovali a dávali dětem přednost,“ říká ředitelka nadace Kateřina Budínová.
Bezpečnost dětí na silnicích je z velké části skutečně na straně dospělých.