S koncem ledna končí platnost dálničních kupónů 2012
Kdo chce po našich dálnicích jezdit osobním autem, musí mít dálniční známku. To platí už od roku 1995. Tenkrát stál roční kupón 400 korun, ale teď za stejné peníze nekoupíme ani ten měsíční. Jedna věc se však změnila k lepšímu – roční známka platí 14 měsíců, tedy od listopadu do konce ledna.
Dnes naposledy můžete jet po dálnici s kupónem roku 2012, a tak se právě v těchto dnech výrazně zvyšuje poptávka po dálničních známkách. Podle prodejců na čerpacích stanicích se známky prodávají ve více vlnách.
„Nejvíc jako vánoční dárek, druhá vlna je v lednu a potom v únoru, kdy skončí platnost loňských dálničních známek. Potom všichni kupují známku na poslední chvíli,“ říká Terezie Holecová z jedné čerpací stanice.
Loni se na dálničních známkách vybraly téměř čtyři miliardy
Zatímco dřív se roční kupóny kupovaly hlavně v prosinci a lednu, teď se to posouvá o měsíc později. Kupodivu ani přesto nejsou roční kupóny nejprodávanější.
„Ročních kupónů se prodají přibližně dva milióny kusů, měsíčních asi půl miliónu a 2,5 miliónu desetidenních kupónů,“ nahlíží do statistik Zdeněk Neusar z ministerstva dopravy. Ceny jednotlivých kupónů se od loňského roku neliší. „Roční dálniční kupón stojí 1500 korun, měsíční 440 korun a desetidenní 310 korun,“ dodává.
Jen loni se na dálničních známkách vybraly téměř čtyři miliardy korun, které se vrací do našich silnic. Kupóny se dají koupit na více než sedmi tisících prodejních místech, včetně čerpacích stanic. Distribuci zajišťuje ABA a Česká pošta. A právě na jejích vybraných pobočkách je možné dálniční známku i reklamovat.
„Podmínkou je, že musíte mít druhou část kupónu. Potom přijdete na poštu a vyplníte žádost. Služba stojí 40 korun. Kupón je vyměněn ve chvíli, splňuje-li žadatel požadavky v žádosti. Pravidla pro výměnu kupónů najdete podrobně na našich webových stránkách,“ přibližuje mluvčí České pošty Marta Selicharová.
Co s dálničním kupónem na rozbitém čelním skle?
Potěšitelné je, že výměna kupónů je možná, nejen když se člověk splete při vypisování registrační značky, ale také v případě rozbitého čelního skla. Tehdy je však nutné známku ze skla sundat a přinést na průsvitné fólii.
„Jednotlivé kousky ze skla nalepíte postupně na fólii. Viditelná by měla být přední i zadní strana kupónu, minimálně tři čísla z šestimístného pořadového čísla a jedno písmeno z dvoupísmenné série,“ dodává Selicharová. Naopak dálniční známku není nutné měnit, pokud auto změní registrační značku, protože se dá snadno dohledat, jaká byla ta původní.
Známka je cenina, a proto má ochranné prvky. Ten nejviditelnější je ve spodní části prvního i druhého dílu. „Jde o prvek tištěný opticky variabilní barvou. To znamená, že s dopadajícím světlem se mění z růžové na zelenou,“ uzavírá Selicharová.
Za jízdu po dálnici bez platného kupónu může motorista dostat pokutu až pět tisíc korun. A přestože se v nejbližších dnech nechystá na dálnici a nákup nové známky zatím odkládá, neměl by zapomenout dnes nebo zítra sundat tu loňskou. Podle zákona totiž neplatná známka na čelním skle být nesmí – z vlastní zkušenosti víme, že policisté to kontrolují.