Škody na namrzlém parkovišti nikdo nezaplatí

9. únor 2010 13:01

Zima každoročně dává zabrat silničářům i motoristům, a ta letošní zvlášť. Většinou až na jaře zjišťujeme, jakou škodu napáchala, kolik děr na silnicích zase způsobila, kolik aut do nich vjelo a přitom došlo k jejich poškození. Bohatá sněhová nadílka však komplikuje také parkování, protože v lepším případě jsou parkovací plochy pokryty umrzlým sněhem, v horším jsou na nich vyjety vysoké brázdy sněhu, při jejichž přejíždění klidně může dojít k poškození například kol či podvozku. Rozhodně to není věc ojedinělá.

Před pár dny kolemjdoucí mohli sledovat marnou snahu řidiče staršího nissanu, který chtěl vyjet z řady zaparkovaných aut na pražském Tylově náměstí, téměř uprostřed města. Byť jeho auto zezadu vydatně tlačili další tři kolegové, nepovedlo se mu to. A co víc, prorazil přední kolo, takže jej zatlačili zpátky a stojí tam dodnes. Zřejmě bude muset počkat, až sníh roztaje. Teoreticky by mohl vymáhat škodu na majiteli komunikace.

"Jsou situace, kdy se majitel bude moct odpovědnosti zprostit - například když by se mu podařilo prokázat, že sníh a led nemohl odstranit právě proto, že na místech stála zaparkovaná vozidla. Není to jen o právních předpisech, ale také o zdravém rozumu. Předpokládám, že v letošní zimě už se nenajde nikdo, kdo by nevěděl, že tato nebezpečí hrozí. V zájmu každého člověka je přece takovým nebezpečím předcházet," upozorňuje na praktickou stránku věci Irena Třešňáková ze společnosti DEKRA Claims Services.

Letošní zima je skutečně hodně netypická. Řidiči by tedy měli předvídat, přestože to někdy bývá těžké:

"Abych mohl ráno vyjet, vozil jsem v kufru pytel s pískem. I v Praze."
"Jednou jsem vjel do špatné uličky, a když jsem se v ní snažil auto otočit, měl jsem na rozježděném zmrzlém sněhu co dělat. Naštěstí jsem si nic neponičil. Podle mě je to smůla řidiče. Horší je to s padajícím sněhem ze střech."

Ovšem tady máme alespoň možnost obrátit se na majitele nemovitosti a vymáhat po něm škodu, kterou na našem autě zaparkovaném před jeho domem způsobil padající sníh nebo led.

"Jestliže k tomu došlo bez varování a bez vašeho vlastního přičinění, odpovídá za to majitel nemovitosti. Kdybychom měli všichni jednat natolik předvídavě a očekávali padající sníh ze střech, neměli bychom například v Praze kde zaparkovat," říká Irena Třešňáková.

Pokud se nám stane, že přijdeme k autu poničenému padajícím sněhem nebo ledem, měli bychom to zdokumentovat - nejlépe vyfotit. Jestliže další auta nejsou poškozená, je lepší zavolat policii, ale jinak to není nutné. V katastru nemovitostí zjistíme vlastníka a z jeho pojištění odpovědnosti budeme žádat náhradu škody. To však může někdy trvat hodně dlouho.

"Nejjednodušší je nechat škodu na vozidle zlikvidovat z havarijního pojištění a potom ať si pojistitel částku sám vymáhá regresně na pojišťovně. Tak se vyhnete zdlouhavému zjišťování a pátrání na pojišťovnách a také případným dlouhým soudním sporům," doporučuje Irena Třešňáková.

Ovšem pozor, za určitých okolností může být majitel nemovitosti zbaven odpovědnosti za škodu. Například v případě, že učinil veškerá možná opatření, aby na případné nebezpečí řidiče a kolemjdoucí upozornil. Bohužel i to však může být někdy sporné.

"Například se může vymluvit na to, že tam sice dal určitá varování před padajícím sněhem, ale odnesla je vichřice. A další případy. Jednoduše, v zájmu každého člověka je předcházet hrozícím škodám. Není to pouze právní povinnost, ale povinnost daná zdravým rozumem," uzavírá Irena Třešňáková.

Být obezřetný se vyplatí v každém případě.

autor: evk
Spustit audio