Školní autobusy nejsou raritou
V zatím poslední anketě jsme se vás ptali na školní autobusy. Většina hlasujících, přesněji 71 procent, je přesvědčena, že děti ze vzdálenějších oblastí by měly svážet do školy autobusy určené jen pro žáky. Zbývajících 29 procent respondentů si myslí, že to není nutné. V čem je vlastně výhoda školního autobusu?
Především v bezpečné a spolehlivé dopravě dětí do školy. Už na přelomu 19. a 20. století svážely v Americe děti z okolí do škol koňské potahy. Ty pak nahradila auta, respektive autobusy a už v roce 1939, tedy před sedmdesáti lety, dostaly tyto autobusy charakteristickou žlutou barvu. Ostatně můžete je potkat i u nás.
"Máme žlutý vůz s názvem 'školní autobus' a na něm znak obce Žihle. Nechybí ani značka Pozor děti," přibližuje každodenní dopravní prostředek žáků ředitelka Masarykovy základní a mateřské školy v Žihli na Plzeňsku Hana Baborová.
Tato speciální školní linka funguje už čtvrtým rokem a v tomto případě byla důvodem jejího zřízení i záchrana vesnické školy.
"Tehdy jsme se objevili na takzvané černé listině škol s tím, že jsem měli podstav dětí. Začali jsme tedy přemýšlet, co uděláme pro zvýšení jejich počtu. A tak jsme vymysleli školní autobus," vysvětluje Hana Baborová.
Platí jej zřizovatel školy, takže je zdarma. Pro rodiče, žáky, ale i samotnou školu je to velká výhoda.
"Mohli jsme zavést výuku od osmi hodin jako je běžné ve standardních základních školách. Doposavad jsem začínali o půl osmé, protože děti k nám dojíždějí z různých stran. Rozvrh máme nastaven tak, že v úterý a ve čtvrtek jezdí školní autobus domů později, takže máme dva okruhy. Děti nasednou před školou a vystoupí v sousední vesnici přímo na návsi. To je ideální způsob přepravy. Není tu žádná kriminalita a prevence sociálně patologických jevů je nejlepší, protože děti jsou pod neustálým dohledem," říká Baborová.
Pokud si zadáte do internetového vyhledavače výraz školní autobus, pak možná budete překvapeni, kolik školáků jej může využívat. Platí to především na venkově, kde svážejí děti z okolních vesnic do jedné školy, například do obce Čistá na Rakovnicku. Podle jejího starosty Jaroslava Kondelíka je totiž škola v obci velmi důležitá: "Děti z našeho okolí odcházejí do jiných škol a to je špatně. Měly by chodit do naší školy. Je poslední institucí, která drží děti v našem okolí."
Školní autobusy ale nejezdí jen po vesnicích. Od nového školního roku je mohou využívat také školáci v Příbrami.
"Autobusy byly zavedeny na základě přání rodičů. Konzultovali jsme to s řediteli škol, kteří se podíleli na přípravě trasy tak, aby se děti bezpečně dostaly do školy a například nemusely při cestě přecházet nějakou nebezpečnou křižovatku. Důležité také je, že v autobuse jezdí strážník městské policie, který dohlíží na bezpečí dětí," vysvětluje Jiří Kubík z tamní radnice.
Příbramský školní autobus je určen výhradně školákům, je zdarma a zatím jezdí pouze ráno.
"Vyjíždějí dva autobusy, každý z opačné části města. Jedou proti sobě, postupně projedou celé město a zastavují na všech zastávkách u škol. Osobně mě překvapilo, že už první den jelo školním autobusem hodně dětí a zájem o něj se stále zvyšuje. Pokud by byl opravdu velký, mohli bychom tuto službu do budoucna ještě rozšířit," dodává Jiří Kubík.
Školní autobusy tedy i v dnešní době mají určitě smysl.