Slovenská Karta první pomoci i v českých autech?

30. duben 2009 13:00

Karta první pomoci. Tak to je motoristický hit posledních týdnů na Slovensku. Ministerstvo zdravotnictví totiž vydalo novou vyhlášku, která nařizuje obohatit lékárničku v autě o takzvanou "Kartu prvej pomoci". Nařízení platí od zítřka a řidiče bez této karty může policie potrestat pokutou kolem 60 eur. Zajímavé ovšem je, že ministerstvo tvrdí, že nové nařízení se nevztahuje na cizince, kdežto policie trvá na tom, že karta první pomoci je povinná pro všechny.

Karta první pomoci je v podstatě zalaminovaný leták o velikosti dlaně. Na jejím líci je šest obrázků jako vystřižených z učebnice zdravovědy pro základní školy, které ukazují, jak vypadá stabilizovaná poloha, jak se zastavuje krvácení nebo dává umělé dýchání. Rubová strana je pak popsaná vysvětlujícím textem. Slovenští motoristé neskrývají rozpaky.

"Podle nákresu mám dát někomu umělé dýchání nebo zastavit krvácení? To budu hotová dřív než ten dotyčný, který tam leží."
"Mohli by si to ještě před jízdou prostudovat, protože na místě nehody už je to pozdě."
"Je to opravdu nesmyslný zákon."

S novou lékárničkou přišlo ministerstvo zdravotnictví, aby pomohlo zachránit lidské životy. Podle mluvčí Zuzany Čižmárikové až 60 procent neštěstí vede ke tragickému konci, protože motoristé neumějí poskytnout první pomoc. Podle ní ale kartu musejí mít pouze slovenští motoristé.

"Přesně tak, toto je ošetřené. Vyhláška se dělá v posledních dnech, takže to s nimi ještě probereme."

Tuto interpretaci ale odmítá mluvčí policejního prezidia Martin Korch. Podle něj by to byla diskriminace slovenských řidičů a vyhláška stejně jako zákony platí pro každého. Proto kartu první pomoc kontrolovat budou, ovšem zpočátku dají řidičům čas, aby si zvykli.

"Z pohledu policejního sboru je vyhláška postavená tak, že platí pro každého účastníka silničního provozu, který se pohybuje na slovenských cestách. To znamená i pro cizince."

Zásadní rozpor mezi dvěma státními úřady je v tuto chvíli neřešený. Motoristy může uklidnit, že Karta první pomoci musí být pouze v lékárničkách zakoupených po 1. květnu 2009. Při cestě na Slovensko si ale Kartu raději kupte, pokud ji tedy na čerpací stanici seženete. Ani toto ještě ministerstvo zdravotnictví nedokázalo zajistit.

V České republice řidiči zatím nemají povinnost vozit v autě kartu první pomoci. Ovšem v mnoha autolékárničkách - především těch značkových, návod na poskytnutí první pomoci najdeme. Vzhledem k tomu, že čeština je na Slovensku úředním jazykem, mohl by teoreticky tento leták být dostačující. Principielně jde totiž o to, aby řidiči věděli, jak první pomoc poskytnout.

autor: lsm
Spustit audio