Štěstí přeje připraveným

30. červen 2009 13:01

Při cestě autem na dovolenou toto přísloví platí dvojnásob a nemusí jít zrovna o výlet za hranice. Jestliže chceme jet autem na delší trasu, pak bychom měli mít jistotu, že je náš vůz v pořádku a můžeme se spolehnout, že nás odveze nejen do cíle cesty, ale i zpátky domů. A možná bychom mohli začít tím, že si zkontrolujeme, do kdy má náš vůz platnou technickou prohlídku.

Mohlo by se vám stát, že vyprší právě v době vaší dovolené. A není dobré spoléhat ani na přesný den prohlídky, protože značky na autě ukazují pouze měsíc a rok. Kdo jezdí pravidelně na servisní prohlídku, má určitě výhodu. Ten, kdo naopak nebyl se svým vozem už dlouho v nějakém servisu a chce jen vědět, v jakém je přesně stavu, by mohl na Stanicích technické kontroly využít takzvané pohlídky na přání zákazníka.

"Ta nemá žádné postihy. S vozidlem potom můžete pokračovat domů a je samozřejmě na vás, zda zjištěné závady na autě odstraníte nebo necháte. To samozřejmě v žádném případě nedoporučujeme. Také není dobré nechávat na vozidle závadu, která by měla být výhledově odstraněna. Auto uveďte do bezchybného stavu, protože oprava v zahraničí se všemi spojenými komplikacemi může být mnohem komplikovanější a dražší," dává vskutku dobrou radu Oldřich Očenášek ze společnosti Dekra-automobil.

V každém případě bychom měli zkontrolovat a doplnit všechny provozní kapaliny, včetně kontroly stěračů a všech žárovek. Už i proto, že mnohé stěrače či žárovky řidiči svépomocí nevymění a nakonec nás stejně čeká cesta do servisu. Důležité je huštění pneumatik, které bychom měli dělat za studena a dobře si rozmyslet, na kolik tentokrát pneumatiky nahustíme.

"Výrobcem vozidla je stanoveno nahuštění pneumatik podle zatížení, jak má být pneumatika na dané nápravě nahuštěna. Samozřejmě vedle nárůstu spotřeby, uvádí se až jeden litr na sto kilometrů, to má vliv i na bezpečnost silničního provozu a životnost pneumatik."

Přičemž bychom podle Miroslava Lhotáka z Dekra-automobil neměli zapomenout ani na rezervu. Stejně tak je dobré doplnit povinnou výbavu. A to nejen proto, že by ji mohli požadovat v zemi, kam cestujete.

"V první řadě to není o hádání s policistou, ale o bezpečnosti. Určitě by to měl být hasicí přístroj, reflexní vesta přístupná z kabiny řidiče a není od věci mít v lékárničce gumové rukavice, jako je tomu například v Rakousku."

Určitě by se mohlo hodit i tažné lano, baterka, nějaký hadr a třeba i láhev s vodou. Pokud si s sebou vezete jídlo v autoledničce, pak jedna dobrá rada. Nikdy ji nenechávejte zapnutou v zásuvce stojícího vozidla, zvláště pokud u auta nejste.

"Přestože hrozí zkažení potravin, určitě bych to nedoporučoval. V první řadě se vybíjí baterie bez toho, aniž by se dobíjela, a vzhledem k tomu, že to je elektrické zařízení, mohlo by dojít například k požáru. Pokud u auta nejste, může to být problém."

I autolednička zvyšuje spotřebu vozidla, podobně jako nosiče kol, střešní boxy anebo desítky kilogramů věcí, které se nakonec mnohdy ukážou jako zcela zbytné. Takže při cestě na dovolenou vždy dobře zvažujte, co skutečně potřebujete.

Jak připravit auto na delší cestu už víme, teď přichází na řadu příslušné doklady, znalost trasy a tamní předpisy. Začněme u dokladů. Při cestách po Evropě většinou nepotřebujeme mezinárodní řidičský průkaz, zvláště pokud už máme řidičský průkaz s logem EU. V zámoří či mimoevropských státech by ale mezinárodní řidičský průkaz mohli vyžadovat, konkrétní země jsou na stránkách ministerstva zahraničí. Každopádně při jakékoliv cestě za hranice autem, jehož majitelem je někdo jiný, je doporučováno mít sebou jeho písemný souhlas.

"Napsat prohlášení majitele vozidla, že toto služební vozidlo je zapůjčeno na dobu dovolené v termínu od - do pro zaměstnance firmy XY, který jede s rodinou na dovolenou do Chorvatska. Je dobré, když je prohlášení přeloženo do jazyka země, kam cestujeme, nebo minimálně do angličtiny, pokud je tam nějaké notářské ověření," doporučuje Karel Hanzelka z ministerstva dopravy.

Na vozidle musíme mít také správné mezinárodní označení státu, nálepka s firemním logem je neplatná. Nové registrační značky už ale mají označení CZ. Zároveň bychom si měli ověřit rozsah asistenčních služeb, které plynou z povinného ručení nebo havarijní pojistky. Chráníme tím především sami sebe.

"Aby člověk vlastně věděl, s čím mu kdo může pomoct. Pokud někde vidíme telefonní číslo asistenční služby, která by nám měla pomoct, tak je dobré si zjistit, zda nám tato služba pomůže pomoc pouze zprostředkovat nebo tato asistence bude celou službu hradit. Určitě bych se na cestu připravil takovým způsobem, abych při případných problémech nemusel platit pokud možno nic," říká Oldřich Očenášek z Dekra-automobil.

To se dá vyřešit sjednáním krátkodobého havarijního pojištění, které je určitě výhodnější než vše platit v eurech. Před cestou bychom si měli také zjistit, jak jsou zpoplatněny tamní dálnice a silnice.

"V některých zemích, například v Chorvatsku, se na dálnicích platí mýtné, jinde se kupují dálniční kupóny - ve Slovinsku nebo Rakousku. Raději si je pořiďte už v Čechách."

Kdo chce jet do některého z německých měst, pak by neměl zapomenout na ekologickou plaketu, která se dá také pořídit u nás, na pobočkách Dekry a Tuv-Sud. A rozhodně se nevyplatí objíždět zpoplatněné silnice, jsou většinou nejbezpečnější, byť se na nich občas tvoří dlouhé kolony. Navíc je jistota, že tam dříve nebo později bude čerpací stanice. A důležité jak zdůrazňuje Miroslav Lhoták z Dekry, dobře si naplánovat dobu cesty.

"Málokdo z nás ujede na jeden zátah 800 nebo 1000 kilometrů. Logické je vyjet ráno a v klidu dojet do cíle, nestresovat se jízdou v noci po neznámých silnicích. Zpravidla jsou poslední kilometry ty nejhorší, člověk je unavený, pozornost upadá a potom se stávají vážné nehody."

Samozřejmostí před cestou do ciziny by mělo být nastudování tamních pravidel. Jednoduše je najdete na internetu, například na stránkách uamk či globalassistance anebo na našem webu. Navíc každou středu nabídneme přímo ve vysílání aktuality z Chorvatska a pravidelně ve čtvrtek přiblížíme pravidla některé z evropských zemí.

autor: evk
Spustit audio