Stížnosti nespokojených chodců budou vyslyšeny

26. duben 2012 13:01

Automobilový provoz v našich městech a vesnicích je tak velký, že je často téměř hazard se životem přecházet silnici mimo vyznačené přechody. Jenže ani ty vždy nezaručí stoprocentní bezpečí.

Nemusí se to týkat jen silnic, kde jsou v jednom směru dva pruhy, častokrát se i chodci na zelenou musejí dělit o volnou cestu s auty anebo přechod prostě není dobře vidět. Možná i z toho popudu vznikl portál Chodci sobě.

Zatím se sice zaměřuje jen na problematická místa z pohledu chodců v našem hlavním městě, ale zřejmě se sdružení Pražské matky, které je zakladatelem portálu, trefilo do černého. Za dva měsíce od spuštění tam lidé popsali už víc než 120 „chodeckých“ problémů, přičemž třetina se týká právě přechodů a křižovatek.

Lidé upozorňují na dlouhé přechody, kde nejsou chráněni, na přechody na víceproudové komunikaci, kde vozidla nezastavují vždy v obou pruzích nebo na špatně umístěné přechody například v zatáčkách.

Někdy upozorňují i na chybějící přechod nebo na špatně seřízenou světelnou signalizaci, kdy padne zelená jak autům, tak chodcům. Odbočující vozidla si toho často ani nevšimnou a potom ohrožují chodce,“ přibližuje nejčastější problémy Petra Lukešová ze sdružení Pražské matky, které tyto podněty vyhodnocuje a předává na příslušné odbory dopravy jednotlivých městských částí.

Některé problémy, například poškozenou vodící lištu, se už podařilo opravit a vyřešit. „Mnoho problémů, na které lidé upozorňují, se dlouhodobě řeší, takže se dá očekávat, že například do roka by jich mohlo být vyřešených víc,“ pokračuje Lukešová.

Někdy je to otázka týdne, jindy měsíců

Díky nově vzniklému portálu se občané mohou dozvědět, že úřad o problému ví a něco s tím hodlá dělat – například velmi rychle se podařilo vyřešit problém na Václavském náměstí, respektive na přilehlém přechodu pro chodce v Jindřišské ulici, přes který přejít bylo vždycky hodně složité. Lidé si na portálu postěžovali a Václavské náměstí se zanedlouho v této části uzavřelo pro auta. Ovšem v tomto případě to byla souhra okolností.

„V tu dobu lidé ještě nevěděli, že už připravujeme změnu řešení Václavského náměstí. Proto jsme byli rádi, že jsme jim měli co nabídnout, tedy změnu dolní části náměstí na pěší zónu. V tomto případě to díky shodě byla otázka několika týdnů, možná dnů, ale v ostatních případech by mohlo jít o měsíce,“ vysvětluje vedoucí odboru dopravy Prahy 1 Ludvík Czital. Proto je přesvědčen, že internetový portál Chodci sobě může být přínosný jak pro samotné obyvatele města, tak i pro jeho úředníky.

„Podle mě je to vynikající nápad. Myslím si, že mnoho pohledů na dění a situace je otázkou komunikace, a teď nejde o jednu nebo druhou stranu, úředníci jsou přece také lidé, chodci a motoristé a jsou součástí jedné společnosti. Sdružení Pražské matky získalo větší důvěru než samotný úřad a častokrát se k nim dostane mnohem víc podnětů než k nám. My je pak od nich převezmeme a snažíme se je řešit,“ říká Czital.

Ideální by bylo, kdyby to takhle fungovalo ve všech obcích a krajích. Pražské matky proto nabízejí spolupráci každému, kdo má chuť spravovat podobný portál ve svém městě. „Portál je naprogramován tak, že je do něj možné přidat jakékoliv město a jeho mapu. Pokud by někdo o jeho správu měl zájem, ať se s námi spojí a domluvíme se,“ nabízí Petra Lukešová. Nejlépe totiž může s úřady komunikovat ten, kdo tam přímo bydlí.

autor: evk
Spustit audio