Tati, necháš mě řídit?
Znáte to, kdo by své ratolesti odolal. Zvlášť tatínkové se rádi chlubí, předvádí a často se ve svých synech vidí. Upřímně, především pánové, přiznejte se, kdy jste poprvé usedli za volant. Jako bych vás slyšel: to mi bylo 15.... A cože to říkáte vy? Dokonce jenom devět? Já vím, že mi řeknete: to byla jiná doba a dnes to spíš vzbudí úsměv na tváři. No byla, ale ono to dnes není o moc jiné. I dnes si tátové pěkně koledují, když nechávají své děti řídit třeba v chatových osadách nebo na polních cestách. Pro ně tu dnes máme varování.
Především je třeba říci, že i po novele se povinnost řídit motorové vozidlo s patřičným řidičským oprávněním vztahuje na pozemní komunikace, což jsou dálnice, silnice a účelové komunikace, tedy i veřejné polní a lesní cesty.
"V takovém případě se ten, kdo svěřil vozidlo na účelové komunikaci - například příjezdoví cesta k chalupě, dopustil porušení ustanovení zákona 361, a to proto, že vozidlo smí řídit bez řidičského průkazu pouze ten, kdo se buď na výcvik připravuje a pak skládá zkoušku nebo ji už skládá. Případně se u něho ověřuje jeho způsobilost k řízení. Jinak člověk bez řidičského průkazu nemůže být pověřen řízením motorového vozidla," vysvětluje JUDr. Zdeněk Svátek.
V případě přípravy na získání řidičáku je pak jasně dáno, že dotyčný musí být pod dohledem učitele autoškoly nebo zkušebního komisaře. Nelze si tedy s tátou naplánovat soukromé kondiční jízdy. Případná nehoda se pak totiž tátovi pěkně prodraží.
"Poškozený by dostal náhradu škody z titulu zákonného pojištění vozidla, jímž byla způsobena. Ovšem pokud by vozidlo řídila neoprávněná osoba, tak pojišťovna by po vyplacení náhrady škody využila právo regresu, tedy na pojištěném by žádala vyplacení všech částek, které musela zaplatit poškozenému."
Pokud by se jednalo o osobu starší 18 let, pak by mohla být i trestně stíhána. Řízení bez řidičského oprávnění může být sice ohodnoceno jako přestupek, což by byly případy, kdy sice máme řidičák třeba na auto, ale chytí nás na motocyklu. Pak bychom "vyfasovali" pokutu od 25 000 do 50 000, zákaz řízení od 1 do 2 let a 7 bodů. Ale v případě, že bychom vůbec neměli řidičské oprávnění, by vyšetřovatel sáhl po trestním zákoně, kde hrozí vězení až na 1 rok nebo peněžitý trest či zákaz činnosti. U mladistvých jsou pak samozřejmě tresty nižší a za děti pod 15 let odpovídají rodiče. Paradoxně podle zákona sice může kdokoli, tedy třeba i dítě, které začalo sotva chodit, řídit třeba traktor mimo pozemní komunikace, tedy na soukromém pozemku nebo na poli. Případnou škodu bychom ale opět museli uhradit z vlastní kapsy.
"Tato škoda by se neřešila z titulu zákonného pojištění, ale dotyčný by byl povinen způsobenou škodu uhradit. Došlo by tedy k dohodě mezi majitelem vozidla, které nehodu způsobilo a poškozeným a pokud by k dohodě nedošlo, tak poškozený by musel náhradu škody domáhat žalobou."