Už víte, kde si autolékárničku doplníte?

21. říjen 2010 13:01

V zatím poslední anketě jsme chtěli vědět, jak se chystáte na lednové změny v autolékárničce. Většina hlasujících ví, že musí mít nové doplňky a pro jistotu si koupí autolékárničku zcela novou. Třetina to udělá v supermarketu, dalších 30 procent si pro ni zajde do lékárny a 26 procent ji přikoupí s palivem na benzínce. Zbývajících 9 procent respondentů naší ankety nebude dělat nic a bude i nadále jezdit se starou autolékárničkou.

To by však mohla být chyba. Ne proto, že by při případné kontrole mohl řidič dostat od policistů pokutu až dva tisíce korun, ale především by se mu mohlo stát, že v kritické situaci, a nemusí to být vždycky nehoda, nebude mít po ruce nic, čím by mohl druhému pomoci.

„Modlím se, abych ji nikdy nepotřeboval, protože si nedokážu představit, že bych byl schopen správně poskytnout první pomoc. V každém případě však lékárnička ve voze být musí, protože základní kroky první pomoci bychom měli zvládnout všichni. V krajní nouzi bychom měli být schopni postupovat podle nového návodu a přivolat lékařskou pomoc,“ říká instruktor bezpečné jízdy Jiří Patera.

Myslím, že podobný přístup má k autolékárničce většina z nás. Jenže s těmi, které zatím vozíme v autech, bychom nemuseli vždycky uspět. Vždyť zkuste nůžkami ze současné autolékárničky střihnout třeba tlustší papír, většině z nás se to nepovede. A teď si představte, že byste s nimi měli po nehodě přestřihnout třeba oděv nebo dokonce bezpečnostní pás.

I proto došlo ke změnám, které mají především zkvalitnit obsah autolékárničky, včetně zmíněných nůžek, které musíme vyměnit za lepší. „Nůžky se sklonem v antikorozní úpravě musí být dlouhé 15 centimetrů,“ vyjmenovává magistra Hana Frenklová od ledna platné novinky.

„V nové lékárničce musí být hotový obvaz číslo tři o šíři 8 centimetrů se dvěma polštářky. Trojcípý šátek je nově z netkaného textilu. Lékárnička musí dále obsahovat izotermickou fólii, letáček o postupu při zvládání dopravní nehody a resuscitační masku s výdechovou chlopní a filtrem,“ dodává Frenklová.

K čemu slouží obvazy nebo náplasti, si určitě umíme všichni představit, ale jak případně použít resuscitační masku a izotermickou fólii?

„Na resuscitaci je vhodné použít roušku, abychom nechytli nějakou infekci z úst poraněného. Termofólie z jedné strany člověka hřeje a z druhé chladí – takže v horku dokáže ochladit, naopak v zimě zahřát. Vždycky je dobré udržovat u pacienta tepelný komfort,“ vysvětluje Šimon Hlinovský z Českého červeného kříže.

Proto je důležité koupit si opravdu kvalitní lékárničku. Dá se pořídit kolem 200 až 300 korun. Výrazně levnější cena by měla být varováním, že něco není v pořádku. Pokud je kompletována před 15. zářím loňského roku, pak zcela jistě nemůže obsahovat všechny novinky.

Na lékárničce by mělo být jasně napsáno, že její obsah splňuje vyhlášku 283 z roku 2009. Ideální je, pokud si můžete přečíst obsah, aby se vám nestalo, že si v dobré víře kupujete neplatnou autolékárničku. Mimochodem tu si musí nově pořídit i motorkáři.

autor: evk
Spustit audio