Víme, jak jezdí cizinci u nás!
Češi stále více cestují na dovolenou autem i do ciziny, a i když pravidla silničního provozu jsou velmi podobná, pak samozřejmě existují odlišnosti - ostatně my vás na ně pravidelně každý pátek upozorňujeme v našem prázdninovém seriálu o cestování do zahraničí. Těžko se ale dá zjistit, jak vlastně v cizině jezdíme - celoevropská statistika neexistuje, i když naše ministerstvo dopravy nějaké informace má. Víme ale, jak jezdí cizinci u nás. A bodových přestupků dělají docela dost.
Přesně jedenáct a půl procenta. Statistiky jasně říkají, že za dva roky platnosti bodového systému cizinci, tedy lidé, kterým byl vydán řidičský průkaz jinde než v České republice, způsobili více než 150 000 bodovaných přestupků. A statistik ministerstva dopravy Lukáš Kadula doplňuje: "K 30. červnu 2008 bylo evidováno 65 000 cizinců, kteří měli na svém kontě minimálně jeden bod. Dvanáctibodových zahraničních řidičů bylo 781. Ti tedy pozbyli řidičské oprávnění na území ČR na dobu jednoho roku."
To znamená, že u nás nesmějí usednout za volant, v jiných zemích ale ano. Asi nepřekvapí, že nejvíce cizinců porušujících pravidla je v příhraničních oblastech. Rekordmanem je v tomto směru Ašsko, kde 70 procent bodů putuje na konto cizinců, podobně jako v jihočeském Vimperku, kde je to jen o půl procenta méně.
"V jednotlivých krajích jsou značné odlišnosti. Extrémní případ je Karlovarský kraj, kde 30 procent bodovaných řidičů jsou cizinci. Naopak nejméně bodovaných cizinců je evidováno v Pardubickém kraji."
Nejčastěji se jedná o Němce a Slováky, shodně po dvaceti procentech, v těsném závěsu jsou Poláci a také šest procent občanů vietnamské národnosti. A jakých přestupků se nejčastěji dopouštějí? Mají jiné problémy než my Češi?
"Dvacet šest procent tvoří překročení nejvyšší povolené rychlosti v obci o méně než 20 km/h a následuje porušení ustanovení o osvětlení vozidla. Republikový průměr přestupků týkajících se celoročního svícení je deset procent, z čehož celou čtvrtinu tvoří přestupky cizinců."
Jinými slovy, neznalost zákona neomlouvá, v České republice je prostě potřeba svítit po celý den. A teď zkusme opačnou variantu. Co když český řidič udělá přestupek v zahraničí? Potom mohou nastat v podstatě dvě možnosti: buď rovnou zaplatí tamnímu policistovi pokutu - třeba za rychlou jízdu nebo špatné parkování - anebo vůbec netuší, že se dopustil přestupku a obsílka mu teprve přijde. To se ale většinou nestává. A Karel Hanzelka z ministerstva dopravy má pro naše řidiče ještě jednu řekněme pozitivní informaci.
"Přestupky spáchané v cizině se neodrážejí v našem bodovém systému. Zahraniční úřad může dohledat viníka, ale zpravidla se to moc často neděje. Trestné body jsou tedy pouze za přestupky spáchané v České republice."
Tak abyste měli stále čisté konto.