Vysoká rychlost a přejetí do protisměru – nejčastější příčiny nehod
Čím víc sněhu, tím víc nehod, ale méně mrtvých. Taková úměra platí vždy od prosince do konce března. Ano, v zimě se na počtu a následcích nehod podepisuje průběh tohoto ročního období jako takového. Není proto divu, že ve srovnání s loňským rokem policie šetřila za první dva měsíce letošního roku o téměř 2,5 tisíce nehod na sněhu a mokru víc než před rokem. Bohužel při víc než třinácti tisících nehodách zemřelo 72 lidí.
Rok 2013 jsme začali dobře. „Začátek letošního roku byl příznivý, protože došlo k zřetelnějšímu poklesu ve všech kategoriích následků, nicméně v únoru se počet opět navýšil. I přesto však za první dva měsíce zaznamenáváme mínusové položky prakticky u všech kategorií,“ konstatuje šéf dopravní policie Leoš Tržil.
V těchto dnech v polovině března jsme pak na tom prakticky stejně jako před rokem. K 12. březnu už policejní statistiky zaznamenaly 91 obětí nehod. Svůj podíl na tom mají i nehody prvního prosluněného březnového víkendu s deseti mrtvými a především tragická nehoda u Slaného, kde po čelním střetu dvou aut zemřeli v sobotu 2. března čtyři lidé.
Právě přejetí do protisměru je hned za nepřiměřenou rychlostí nejčastější příčinou smrti na našich silnicích. K tomu se přidává nevěnování se řízení. „Tento trend zůstává, ale za nehodami stojí i kombinace více aspektů – například nepřizpůsobení rychlosti dopravně-technickému stavu vozovky v návaznosti na nevěnování pozornosti řízení a špatné vyhodnocení dopravní situace,“ vyjmenovává Tržil.
Spadlou nabíječku nebo cédéčko nechte ležet
Leckdy je až nepochopitelné, proč riskujeme nejen svůj vlastní život. „Příčinou nehody může být i taková drobnost, jakou je upadlá nabíječka na mobilní telefon ke spolujezdci. Jakmile se pro ni řidič ohne, automaticky zatočí na stejnou stranu volantem. Může to být také kouření, telefonování nebo jídlo – byli jsme u nehod, kde byly rozházené po autě hamburgery nebo po palubní desce rozlitá kola. Lidé by prostě neměli sedět v autě jako v obývacím pokoji a myslet si, že se nemůže nic stát,“ vypráví hasič Michal Gabriška.
„Dvě děvčata předjížděla v úseku, kde to nebylo povoleno, a navíc při tom měnila cédéčka v přehrávači. Jedno upadlo na zem, řidička se pro něj ohnula, zatímco spolujezdkyně držela volant. A v tom se proti nim objevil kamión. Dokážete si představit, jak to vypadalo,“ popisuje Gabriška.
Policie také uzavřela konečný účet za rok 2012, když dopočítala oběti nehod, které zemřely do třiceti dnů od nehody. Ty si tak loni vyžádaly 742 lidských životů. Nejčastěji je měla na svědomí opět rychlost, vjetí do protisměru a nevěnování se řízení. Tak to mějte na paměti, až usednete za volant.