Za tři dny šest mrtvých!

4. leden 2010 13:02

Máme za sebou nejméně tragický rok na silnicích za posledních dvacet let. To je možná docela dobrá bilance všech motoristů, i když 827 mrtvých při dopravních nehodách je z evropského pohledu pořád ještě hodně. Navíc se jedná pouze o předběžné číslo - konečné oznámí policisté až příští týden. Už teď však můžeme konstatovat, že oproti roku 2008 zahynulo na našich silnicích o 165 lidí méně. A to je dobře. Zvláště když se chce věřit, že nejde o náhodu.

Počet tragických nehod se snižoval každý měsíc, ale proč? Neexistuje pouze jediná příčina, jejímž důsledkem je snižování tragických nehod. Okolností je víc.

"Jedním z aspektů je činnost dopravní policie, druhým je modernizace vozového parku a úroveň bezpečnosti jednotlivých vozidel - jestli mají jeden, dva nebo osm airbagů. Je to také otázka samotného technického stavu komunikací - na některých došlo k úpravám dopravního značení - a používání bezpečnostních pásu a zádržných systémů, protože řada zranění vzniká jen z důvodu jejich nepoužití," vyjmenovává i šéf naší dopravní policie Leoš Tržil.

Věřme, že svou roli sehrává i naše vysílání, ve kterém podrobně rozebíráme pravidla bezpečné jízdy i příčiny dopravních nehod. Člověk si přece nemusí vždycky sáhnout na kamna, aby pochopil, že pálí. Někdy stačí, že mu o tom někdo řekne. Na druhou stranu, letošní rok jsme jako motoristé nezačali právě nejlépe. Zatímco Silvestr se obešel bez tragických nehod, první tři dny roku 2010 si vyžádaly už šest mrtvých.

"Na Nový rok zahynuly tři osoby - stejně jako v roce 2008. Můžeme říct, že letošní Nový rok patřil k nejtragičtějším od roku 2000. Podle předběžných údajů zahynulo při prosincových nehodách 64 lidí, což je o 16 méně než v prosinci roku 2008," říká Josef Tesařík.

Celkově však uplynulý týden, který začal v jednom roce a skončil v druhém, vyzněl statistiky docela příznivě. Deset mrtvých při dopravních nehodách je osmá nejnižší týdenní hodnota. Policisté navíc vyšetřovali jen zhruba tisíc nehod, přičemž 86 bylo způsobeno pod vlivem alkoholu. Ten možná sehrál roli také ve včerejší tragické nehodě na Uherskohradišťsku, kde zasahovali také hasiči.

"Při nehodě došlo ke střetu čtyř osobních automobilů. Po vzájemných čelních a bočních nárazech se jeden z vozů převrátil na střechu. V něm zemřel jeden člověk, pravděpodobně řidič. Z dalších havarovaných automobilů museli hasiči vyprostit pomocí speciálních nástrojů dva zraněné cestující. Zdravotníci postupně ošetřovali všechny zraněné a odváželi je do nemocnice. Trosky vozidel byly rozmetány asi na 150 metrech vozovky. Po zdokumentování nehody policií hasiči vyprostili zaklíněné tělo mrtvého muže ze zdemolovaného auta. Odstraňování nehody zastavilo provoz na téměř tři hodiny," popsala nehodu mluvčí hasičů Ivana Svitáková.

Naštěstí většina dopravních nehod nebývá tak tragická. U většiny by se dalo dokonce říct, že jsou úplně zbytečné a mnoha zraněním nebo dokonce úmrtím by se dalo předejít dodržováním bezpečnostních pravidel. Nehoda, u které zasahovala posádka záchranáře Bořka Bulíčka, je právě z této kategorie. Na začátku byla v podstatě banální havárie nákladního vozu.

"Vůz dostal smyk na zledovatělé vozovce a sjel do příkopu. Řidiči se při nehodě nic nestalo, ale když vystoupil ven z auta, na náledí uklouzl a vážně si poranil záda. Naše posádka ho proto převážela na další chirurgické ošetření. Řidiči by měli mít na paměti, že pokud je na vozovce náledí, musí jet pomalu a opatrně, ale zároveň by se měli po vozovce pohybovat opatrně i oni sami. Důležité je také nehodu řádně označit," radí Bořek Bulíček.

To však platí za každých okolností.

autor: evk
Spustit audio