Zaparkovat u supermarketu je "boj"

17. prosinec 2009 13:00

Pokud jste v honbě za vánočními dárky navštívili v posledních dnech nákupní střediska, určitě jste měli problémy s parkováním. Parkoviště praskají ve švech a při snaze najít volné místo se občas odehrávají i drobné šarvátky. Proto jsme se vás v anketní otázce ptali, jak řešíte parkování vy.

"Objíždím parkoviště, dokud nenajdu místo."
"Místo hledám blízko u vchodu. Když ho nenajdu, zaparkuji raději daleko, ale ne na obrubníku."
"Když nenajdu místo, tak z parkoviště odjedu. Lidé prostě musejí být trpěliví. Kdo chce, počká si, kdo nechce, odjede, třeba jako já."

Stejně by to udělalo 14 procent těch, kdo se zapojili do naší internetové ankety. Jen pět procent respondentů by kroužilo tak dlouho, až by se uvolnilo místo někde poblíž vchodu. Ostatní, tedy 81 procent hlasujících, zaparkují kdekoli, klidně na nejvzdálenější straně parkoviště - jednoduše aby někde stáli. Ovšem to pak může přinést i někdy hodně stresující chvíle, protože jak říká jeden mladý muž:

"Lidé spíš koukají po volných místech na parkování a nemyslí na to, že by měli dbát na přednost zprava."

Ano, i na parkovištích u obchodních center musíme myslet na pravidla, přestože častokrát máme pocit, že když jsme odbočili ze silnice, tak už to není nutné.

"Není-li přednost vyznačena dopravními značkami, musím se řídit pravidlem pravé ruky," zdůrazňuje dopravní právník Jan Kněžínek.

A to je někdy kámen úrazu, jak potvrzují i odpovědi dotázaných:

"Podle mě dost lidí neumí pravidlo pravé ruky používat."
"Jak kdo. Naštěstí jsou parkoviště u supermarketů přehledná." "Když vidím, že auto je větší, tak ho raději pustím."

Prostě pud sebezáchovy. Na druhou stranu s pravidlem pravé ruky se nesetkáváme tak často - většinou právě na parkovištích, sídlištích nebo obecně tam, kde je předpoklad nízké rychlosti. Důvodem nedání přednosti na takto upravených křižovatkách může být i zkreslené vnímání.

"Široká silnice navozuje takzvanou psychologickou přednost, pokud jsou navazující boční vozovky užší. Lidské vnímání je totiž uzpůsobeno tak, že nejdříve začínáme sledovat levou a potom teprve pravou stranu. Proto se stává, že některý řidič vjede do křižovatky a opožděně reaguje na to, že má dát vozidlům přijíždějícím z pravé strany přednost," vysvětluje dopravní psycholog Karel Havlík.

A ještě jeden moment je krizový, když vyjíždíme, přesněji couváme z parkovacího místa. Už jsem viděla situaci, kdy dva řidiči z protilehlých řad vyjížděli současně a všimli si toho až ve chvíli, kdy do sebe narazili.

"Na parkovištích u supermarketů musejí dávat pozor všichni. Platí tu pravidla pro couvání, kdy couvající řidič nesmí ohrozit ostatní účastníky provozu, pravidla o vyjíždění od okraje pozemní komunikace a tak dále," dodává Jan Kněžínek.

Jinými slovy, řidič, který chce vyjet, musí vždy počkat, až bude mít kolem sebe bezpečný prostor. Pro jistotu mějte s sebou evropský záznam o dopravní nehodě, protože ťukance na parkovištích jsou učebnicovým příkladem pro řešení nehod bez policejní asistence. Tak hodně štěstí při vánočním parkování.

autor: evk
Spustit audio