Zasněžená dopravní značka neplatí
Zima to jsou radosti, ale i strasti. Jak pro koho. Ta letošní slibuje lyžařům radovánky měrou vrchovatou, řidičům také, ale přesně v obráceném slova smyslu. Silnice zapadnou sněhem a s nimi i vodorovné dopravní značení. Co když se v takové situaci nebudeme řídit tím, co nám nařizuje?
Aby se tomu předešlo, na nejdůležitějších místech je vodorovné značení doplněno svislými značkami.
"Je to především u přechodu pro chodce, kde jsou vodorovné "zebrapruhy" doplněny svislou značkou - čtvercová modrá tabulka s bílým chodcem. Dále to je u zastávek MHD," vyjmenovává právník Zdeněk Svátek.
Nesmíme zapomenout ani na místa pro zdravotně postižené, i když na ohromných parkovištích hypermarketů a nákupních center se můžeme setkat s tím, že není uvedeno kolik míst za značkou je zdravotně postiženým vyhrazeno. Je-li tedy jakékoli vodorovné značení zapadáno sněhem, pak se jím nemůžeme řídit.
"Když značka není vidět, je pro řidiče nezávazná, protože se nemohou chovat podle něčeho, o čem neví."
A neplatí to jenom o zákazech stání nebo zastavení, tedy poměrně rozšířených žlutých čarách, ale třeba i o plné čáře.
"Nastala situace, kdy byl řidič pokutován za předjíždění mimo obec, ovšem v místě, kde byla plná čára. Dopadlo to tak, že řidiči pokuta udělena nebyla a zakročujícím bylo vysvětleno, že takto postupovat nesmí."
A to platí i v případě, že je jasné, že se pohybujeme v místech, kde to dobře známe. Za neviditelné značení prostě pokutu dostat nemůžeme.
"Značka musí být pro řidiče prostě viditelná a nezáleží na tom, jestli dané místo znáte, protože jste z vedlejšího města nebo silnice."
Ale pozor. V případě parkování se může stát, že sníh roztaje a značení bude viditelné. Pak je pouze na nás jak dokážeme, že ve chvíli, kdy jsme auto odstavili, vidět nebylo.