Zbraně na "autozombie"

2. srpen 2007 13:10

Možná jste zaregistrovali žhavou aktualitu, že v Česku rapidně přibylo aut a motorek. Během posledního půlroku jde o nárůst o celkových 200 000 motorových vozidel. Neobyčejně velké prodeje hlásí jak prodejci nových aut, tak i autobazary. Padla kriteria věku pro dovoz aut ze zahraničí a sehnat ojetinu ze západu je tak snazší než kdy předtím. Bohužel, v tomto byznysu se - jak známo - tradičně pohybuje docela vysoké procento nesolidních lidí, z nichž řadu můžeme bez skrupulí nazvat podvodníky. Ti nám s velkým úsměvem prodají "navoněnou mrtvolu". My vám ale dáme do ruky docela dobrou zbraň na tyto "autozombie".

Vy, kteří posloucháte Motožurnál nebo čtete naše webové stránky pravidelně, asi nepatříte k úplným prosťáčkům, co se aut týče. Víte, jak obvyklé a normální je u nás stáčení tachometrů i další vědomé lhaní o stavu prodávaného auta. Pokračuje Ivana Picková z SOS sdružení spotřebitelů.

"Spotřebitelé si v naší poradně stěžují ve stovkách případů na klamavá jednání. Autobazary velmi často prodávají auta, které v žádném případě neodpovídají tomu, co o automobilu deklarují. Jsou to často havarované automobily, i když prodávající tvrdí, že bourané nejsou. Až při technické prohlídce, pokud si ji nechá nový majitel vozu udělat, zjistí, že se jedná o velmi nabouraný automobil, který má navíc najeto dejme tomu o 100 000 km víc, než prodejce deklaroval."

Podobného nepříjemného překvapení by se asi chtěl dočkat málokdo. Pro naši věc si ale řekněme, dobrá, stalo se. V náhlém zatemnění mysli jsme podobně bezcenný vůz koupili...Co teď? Když se nám podaří prokázat - třeba zápisem o počtu najetých kilometrů z některé z předchozích technických kontrol - že auto ujelo víc než je ve smlouvě, máte teoreticky šanci tento svůj nešťastný obchod anulovat.

"Podle paragrafu 616 občanského zákoníku je to evidentní rozpor s kupní smlouvou a protože není možné uvedení do souladu s touto smlouvou, měl by spotřebitel právo na vrácení peněz."

Solidní prodávající si pochopitelně nedovolí prodávat auto slepené ze tří vraků, stejně jako stáčet tachometry. Bohužel, darebák se bude snažit co nejvíc zkomplikovat případný návrat vašich investovaných peněz. Máme na mysli smlouvy.

"Pokud je autobazar, který odmítá prodávat podle občanského zákoníku - na to má spotřebitel právo - raději bych doporučila jít o dům dál. Dále je dobré si zjistit, zda je autobazar pouze zprostředkovatelem nebo prodávajícím, protože jestli se případně vyskytne nějaký problém, může spotřebitel velmi těžko dohledávat původního prodávajícího. Autobazar je v tu chvíli zproštěn jakékoliv odpovědnosti, protože bude tvrdit, že je pouze zprostředkovatel."

Proč je smlouva podle občanského zákoníku tak důležitá? Protože nám dává alespoň teoretickou šanci domoci se v případě problémů svých práv.

"V případě použité věci odpovídá prodávající za vady, které neodpovídají použití, míře opotřebení, atd. Prodávající může zákonnou 24měsíční záruční lhůtu zkrátit, ovšem až po dohodě s kupujícím, na 12 měsíců - nesmí jít níž. I to jsou práva spotřebitelů, která mnohé autobazary porušují. V našem průzkumu jsme se dokonce setkali s tím, že některé autobazary dávají pouze 6měsíční záruční dobu, což je v rozporu se zákonem."

Takže si to shrňme. Na našem trhu s ojetými vozy je podstatná část aut, a já klidně řeknu, že i většina, se stočeným tachometrem. Řada dalších je bouraných a neodborně opravených. Pokud tedy chcete minimalizovat riziko potíží s domáháním se svých práv v případě problémů, kupujte auto jen od majitele, ne zprostředkovatele, a vždy podle občanského a ne obchodního zákoníku. Auto pak před koupí dejte prohlédnout odborníkovi a smlouvu právníkovi. Nebo se před nákupem podívejte alespoň do horoskopu.

autor: pek
Spustit audio