Ztratili jste kód od autorádia? Jděte za experty

29. leden 2013 13:10

Možná patříte k těm, kteří to nevědí, nicméně faktem je, že i vaše autorádio je s největší pravděpodobností zakódované. Poznáte to třeba ve chvíli, kdy odpojíte baterku. Až ji do auta vrátíte nabitou, bude po vás rádio chtít své čtyřmístné číslo. Pokud jste ho ztratili, máte problém. A dost velký. Posluchačka Petra by mohla vyprávět.

„Nejdřív jsem prohledala všechno doma, pak jsem kontaktovala značkovou prodejnu našeho automobilu. Ta by mi kód sice vydala, ale za poměrně vysokou částku,“ popisuje.

1200 korun přišlo Petře nefér. „Auto samotné stálo dost peněz, tohle bych tedy považovala za součást servisu,“ uvažuje.

Kód je ochrana proti zlodějům

Poplatek za odkódování autorádia se liší nejen mezi jednotlivými dealery, ale také s ohledem na to, jak často k nim zákazník jezdí. Paní Petra brzy zjistila, že jezdit bez autorádia nejde. Vzadu totiž vozí dvě malé děti zvyklé na pravidelnou dávku rozhlasových pohádek a písniček.

Nezbylo tedy než promptně vyhledat experty na autorádia. Pro ně taková práce není problém. Tedy pokud sami neřeknou, že ji dělat nechtějí – to v případě, že vás vyhodnotí jako zloděje. Protože právě proti nim jsou kódy namířeny, připomíná Filip Kaštánek ze společnosti Magic Acoustic.

„Je to podobné, jako když v autě máte alarm. Když tam není, je auto otevřenou branou. Kód tedy slouží k tomu, že autorádio nejde snadno opět uvést do oběhu. Měl by zloděje alespoň částečně odradit,“ vysvětluje.

Uživatelé už dnes na bezpečnost autorádia tolik nedají

Kdyby maminka Petra byla zkušeným internetovým pirátem, asi by si na internetu našla generátor kódů. Jeho rozsah je však v případě autorádií dost omezený. Proto tedy zamířila do servisu. Tam odkódování vyjde zhruba na 500 až 1000 korun – v závislosti na typu zabezpečení autorádia.

Mimochodem, dnes je na nižší úrovni než dřív. Zloději už je totiž tolik nekradou, říká Filip Kaštánek. „Uživatelé se už moc neobtěžují s tím, aby vyndávali čelní panely autorádií. Autorádia jsou dnes záležitostí dvou tisíc korun, jde tedy o něco jiného než před 20 lety, kdy stála třeba 20 tisíc korun a zároveň jsme byli chudší než dnes,“ podotýká.

Aktuálně se zloději soustředí na multimediální zařízení. Extrémně populární jsou systémy Columbus ve škodovkách. Trh s nimi je velký také proto, jak snadno jdou odkódovat. A jak dopadla maminka Petra? Její vectra už svůj kód má.

autor: pek
Spustit audio