Zvěřinové hody

8. říjen 2008 13:00

Je to možná s podivem, ale každá přibližně dvacátá nehoda je způsobena srážkou se zvěří. Loni se takových nehod stalo přes osm a půl tisíce, letos za prvních devět měsíců už přes pět tisíc. V tyto dny počet srážek se zvěří výrazně roste a čísla vypovídají o tom, že právě v říjnu se statistické kolonky plní nejrychleji.

V drtivé většině případů se jedná o srážku s lesní zvěří.

"Nejčastěji jsou to zajíci, srnčí zvěř a bažanti, ale také divočáci, kuny nebo dokonce ovce a koně. Někteří motoristé havarovali a způsobili si značnou škodu tím, že najeli na šneky, žáby nebo přejeli ježka," říká Václav Bálek z České pojišťovny.

Říkáte si jak může být nebezpečný třeba takový šnek?

"Je to taková kuriózní záležitost, která se ale opravdu stala. Motorista vjel do zatáčky, kde zrovna pochodovala skupina šneků a on na nich dostal smyk. Auto sjelo do příkopu a způsobil si škodu kolem 100 000 korun."

Pravda, jedná se o kuriózní případ. Pro případné vymáhání škody je třeba rozlišovat. V případě domácí zvěře je potřeba zjistit majitele a případnou škodu vymáhat po něm. Týká se to případů, kdy někomu třeba uteče kůň, a podobně. U lesní zvěře je to složitější, tam by se muselo jednat o prokazatelné zanedbání správce lesa. Například kdyby zvěř utekla z obory, ale to se těžko prokazuje. Jestliže správce nic neporušil, pak za volně se pohybující zvěř neodpovídá. V takovém případě nám tedy pomůže pouze havarijní pojistka.

"Pokud jste v lese, tak asi nebudete mít žádné svědky kromě spolujezdců nebo náhodných kolemjedoucích. Pokud jde o větší dopravní nehodu, měli byste zavolat polici, ale jestliže se jedná pouze o malou škodu, tak stačí zajistit fotodokumentaci místa nehody a kontaktovat pojišťovnu."

Nehodu tedy musíme co nejlépe zdokumentovat. Ideální je zavolat na klientské centrum vaší pojišťovny a poradit se. Nehodě lze v řadě případů předejít. Vidíme-li, že se v okolí silnice pohybuje třeba srna nebo divoké prase, pak bychom měli mít na paměti, že v okolí budou další, o čemž svědčí případ z letošního jara.

"Řidič se snažil vyhnout divočákovi, který mu vběhnul před vůz, ale bohužel se už nestačil vyhnout dalším, které prvního divočáka následovaly. Celkem tedy srazil sedm prasat a za tyto 'zvěřinové hody' mu pojišťovna zaplatila 40 000 korun."

V případě, kdy už je jasné, že ke srážce dojde, pak odborníci doporučují se raději se zvířetem srazit, protože případný výlet mimo silnici může znamenat daleko větší škody. Naopak jsou ale známy případy, kdy se zvíře dostalo po nárazu přes kapotu dovnitř auta a řidiče zabilo. Každá situace tedy bude jiná.

autor: pgj
Spustit audio