Škoda půjde do světa

1. listopad 2010 13:01

Kdo si v posledních měsících přečetl titulky novin nebo články na internetu, musel nabýt dojmu, že nový šéf mladoboleslavské Škodovky nastoupil na počátku září s cílem zničit náš národní poklad. Ten proto ani nevyčkal obvyklých sto dní hájení po nástupu do funkce a jednoznačně prezentoval své záměry.

53letý Winfried Vahland, který už v představenstvu automobilky Škoda působil před tím, než byl koncernem vyslán na svoji čínskou misi, jednoznačně v posledních dnech deklaruje: „Doby, kdy škodovka byla levným volkswagenem, máme za sebou.“

Přislíbil také, že Škodovka v příštím roce vyjede s novým malým autem menším než fabie. Rozhodnuto už je také o výrobě auta, které by se velikostí mělo řadit mezi fabii a octavii. Měl by to být hatchback na bázi octavie. A tak se naskýtá otázka, zda do deseti let, během nichž by výroba škodovek měla vzrůst dvojnásobně na zhruba 1,5 miliónu vozů ročně, vzroste dvojnásobně také počet jejích modelových řad – tedy až na rovných deset.

„Doufám, že ano. Vše, s čím jsme začali, mělo úspěch. Zatím jsme stále menší značka, až budeme ročně vyrábět 1,5 miliónu vozů, budeme značka větší. Stěžejním modelem natrvalo zůstane Škoda Octavie, ale naši paletu můžeme rozšiřovat k dalším MPV nebo SUV. Představíme-li si globální celosvětovou paletu, tak tato úvaha řádově nebude až tak mylná.“

V následujících letech tedy můžeme očekávat, že výroba poroste. Očekává se však, že nárůst bude hlavně na východních trzích – v Indii, Číně a Rusku. Paradoxně tak může dojít k situaci, kdy se škodovky budou do České republiky dovážet.

„Nechci to přímo vyloučit, ale myslím si, že v dnešním světě s velice složitou a komplexní výrobou by to bylo logické. Na druhou stranu bych však nevylučoval, že u nás budeme vyrábět produkty pro jiné značky. Ovšem to se vzájemně nevylučuje. Osobně se budu zasazovat o to, aby výroba v našich domácích závodech rostla.“

V našich závodech se však o práci bát nemusejí. Nový šéf sice hodlá zvyšovat produktivitu, ale současně očekává, že bude potřeba přijmout další zaměstnance, především do vývoje. Stejně tak počítá s českými dodavateli, kteří však budou muset obstát kvalitou i cenou oproti zahraničním, převážně asijským výrobcům. Na druhou stranu, při porovnání produktivity českých a čínských dělníků z toho ti naši nevycházejí podle Vahlanda vůbec špatně. „Čínští pracovníci nejsou produktivnější než čeští.“

autor: pgj
Spustit audio